Szeretem Máltát

Az álom és valóság szigete.Egy különleges világ a Földközi tenger szívében. 7000 év történelme és kultúrája,ragyogó napsütés,átlátszó,tiszta víz,igazi búvárparadicsom,gasztronómiai élmények és igazi,szívből jövő vendégszeretet várja az idelátogatót.


Xaghra főterétől 1km dél felé található az őszinte bámulatot keltő kettős prehorisztikus templom, mely a világörökség része, és Málta legdöbbenetesebb ilyen jellegű építménye. A korallmészkő alapú kultikus templom romjait 1827-től tárták fel módszeresen, amelyhez 1935-től modernebb eljárásokat használva ismét nekiláttak. A világ egyik legősibb kőépítménye az i. e. 3900-3000 közötti időszak óta áll e helyen, így jóval idősebbnek tekinthető, mint maguk az egyiptomi piramisok. A templomokhoz a Máltán található mindkét fajta mészkövet felhasználták. 

ggantija_temples_3.jpg

Az ősi legenda úgy tartja, miszerint Sansuna, az óriásasszony, miután tele habzsolta magát babbal, életerőtől duzzadóan gyermekét hóna alá fogván, a kezeibe és kemény fejére egyaránt gigantikus kőtömböket rakott, hogy aztán a mai templom helyén letegye azokat és felépítse a kőépítményeket, egyetlen éjszaka. A külső falon ma is láthatjuk az asszony megkövesedett tenyerének négy ujját.

A roppant nagyságú és súlyú kőtömbök egyes darabjai többtonnásak és többméteresek, ezért rejtélyes, miként mozgatták azokat emelőszerkezetek nélkül, bár az itt talált kőhengerek arra engednek következtetni, hogy a súlyos megalitlapokat és kőtömböket egy közeli kitermelőhelyről szállították ide a görgetőköveken. Szintén fogós kérdés, miképp munkálták ily finomra mindenféle fémszerszámok hiányában, majd illesztették tökéletes egységgé a lapokat, köveket.

A két templomot közös fal vette körbe, mely a két homlokzattal együtt megalitlapokból készült, csakúgy, mint a padlózat és a mennyezet. A teraszos, ovális előudvart határoló fekvő és álló kövek maradványaiból következtethetünk annak óriásterjedelmére.

A nagyobb és régebbi templom a baloldali, mely 27m hosszú, alaprajza egy kis ráérzéssel egy ósdi repülőgép sziluettjére emlékeztethet. A ma látható 6m magas fal egykoron 16m lehetett. Ovális helyiségeiben vízszintes és függőleges megalitlapok fekszenek. A víz- és boráldozatokhoz, a szertartásokhoz, az adományokhoz használt díszes cserépedények, tálak maradványainak feltárása is a régészek kitartó kutatómunkájának gyümölcse. A trilitbejárat egy öttermes komplexumba vezet, ahol szép trilitoltár áll, míg a hátsó helyiségben talált föníciai felirat arról árulkodik, hogy a punok idejében még mindig használták az akkor már 3000 éves szentélyt. A templom falai kissé befelé dőlnek, ezek szerint tetővel is rendelkezett. Felületét elsőként agyaggal simították, rá vékony mészkőréteg került. Díszítésként általában okkersárga színű spirális és tűszúrásos mintázatot használtak a sziklafalakon és kőoltárokon. Számos apró, a termékenységet szimbolizáló testes hölgyeket formázó szobor is előkerült kövei közül.

A kronológiailag újabb keletű jobb oldali templom 19.5m hosszú, egykoron 10m magas homlokzata erősen sérült állapotú, a mögötte lévő két ovális helyiség falait ciklopkövekből illesztették össze rendkívüli pontossággal, melyen szintén vakolat nyomaira bukkantak a tudósok. A többoltáros építményt a termékenység istennőjének szentelték.
A templom termei között kommunikációs ablakokat vájtak az ősök.

ggantija_all_round.jpg







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 19
Heti: 65
Havi: 202
Össz.: 91 340

Látogatottság növelés
Oldal: Ggantija- Gozo
Szeretem Máltát - © 2008 - 2024 - szeretemmaltat.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »